logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

  Dzień Praw Człowieka w BCOPW
  W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka zapraszamy na wydarzenia w piątek i w sobotę:

  9 grudnia, godz. 10.00, BCOPW, ul. Gdańska 5 odbędzie się spotkanie organizowane przez bydgoskie stowarzyszenie Slavos – Słowiańską Pracownię Kultury i Dialogu rozpocznie się od projekcji reportażu, którego nie tylko bohaterami, ale również twórcami są uchodźcy. Po projekcji filmu odbędzie się panel dyskusyjny, który poprowadzi pracownik Wydziału Nauk o tresc_newsPolityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prof. UKW, dr hab. Nartsiss Shukuralieva. Całość zwieńczy koncert muzyki krymskotatarskiej, w którym wystąpią nasi bohaterowie: Hatidże (skrzypce) i jej dzieci: Rustem (skrzypce) i Zarema (śpiew).

  Hatidże jest mamą czwórki dzieci i zawodową skrzypaczką. Jej starszy syn Rustem również kształci się w tym kierunku. Są oni przedstawicielami narodu krymskotatarskiego.

  Wiktoria i Anna są również obywatelkami Ukrainy. Wiktoria przyjechała z okupowanego Mariupola, natomiast Anna pochodzi z Kijowa i jako psycholożka zaangażowała się w pomoc swoim rodakom. Aleksiej jest stomatologiem z Białorusi. Po represjach w jego kraju znalazł się w Kijowie, a parę miesięcy później zaczęła się wojna.

  Lubow i jej nastoletnia córka Irina przyjechały wraz z rodziną z Rosji. Jako dziennikarka Lubow wyrażała swój protest przeciwko agresji jej kraju na Ukrainę, co groziło poważnymi konsekwencjami dla niej i jej najbliższych.

  Wszyscy nasi bohaterowie po 24 lutego bieżącego roku znaleźli się w regionie Pomorza i Kujaw. Większość mieszka w Grodzie nad Brdą. Jedynie rodzina krymskotatarska mieszka w pobliskich Białych Błotach.

  W reportażu opowiedzą oni o swoich trudnych doświadczeniach, o tym jak wojna na Ukrainie zmieniła ich życie, jak wygląda ich życie w naszym regionie i o tym jak widzą swoją przyszłość.

  10 grudnia na parterze BCOPW w kawiarence obywatelskiej w godz. 10.00-14.00 odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International połączony z warsztatem prowadzonym przez dr Martę Jadwigę Pietrusińską (Uniwersytet Warszawski, Badaczki i badacze na granicy), naukowczynię i aktywistkę pracującą na co dzień z grupami doświadczającymi opresji, głównie z osobami z doświadczeniem migranckim.

  Link do wydarzenia:

  https://www.facebook.com/events/1097424094301951?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22groups_highlight_units%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

  Warsztaty prowadzone przez dr Pietrusińską będą miały formę otwartą - będzie można wziąć udział w całych warsztatach (pierwszy warsztat w godz. 10.00 - 11.45 drugi w godz.12.15-14.00) lub w dowolnym momencie dołączyć i wziąć udział tylko w jednym z realizowanych ćwiczeń. Celem warsztatów jest zwiększenie wiedzy dotyczącej praw człowieka oraz rozwój umiejętności oraz gotowości do podejmowania działań w zakresie obrony praw człowieka.

  slot I

  10.00 - 10.30 - Kolaż praw człowieka

  10.30 - 11.15 - Czy prawa człowieka są uniwersalne?

  11.15 - 11.45 - Moje działania na rzecz praw człowieka

  slot II

  12.15 - 12.45 - Kolaż praw człowieka

  12.45 - 13.30 - Czy prawa człowieka są uniwersalne?

  13.30 - 14.00 - Moje działania na rzecz praw człowieka

  Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

  W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Okażmy wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości!

  Również 10 grudnia odbędzie się projekt Fundacji Teraz Wy „Znamy swoje prawa. Szanujemy prawa innych” – warsztaty poszerzania wiedzy na temat praw człowieka połączone z przygotowaniem równościowego kalendarza na 2023 rok. Projekt skierowany jest do mieszkańców Bydgoszczy w wieku od 12 lat.

  Celem warsztatów jest zmniejszenie i przeciwdziałanie występowania zachowań łamiących prawa człowieka. Uczestnikom zostanie przekazana wiedza o mechanizmach przemocy związanych z łamaniem praw człowieka i sposobach zapobiegania, wykształcona zostanie umiejętności komunikowania bez przemocy i wstęp do kształtowania postaw asertywnych, bezprzemocowych. Celem jest również wykształcenie wśród uczestników świadomości własnych emocji w związku z wyborami, preferencjami i poglądami ludzi wokół oraz pobudzanie uczestników do chęci zmiany własnych (negatywnych/przemocowych) postaw.

  Serdecznie zapraszamy!

  Wspólnie budujmy wrażliwość wokół idei praw człowieka!