logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

  Międzynarodowy Dzień Tolerancji w BCOPW
  16 listopada br. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji w Bydgoszczy w BCOPW odbyły się liczne wydarzenia towarzyszące, których inicjatorem była miejska Rada ds. Równego Traktowania. W Bydgoszczy, symbolicznie, tęczowe barwy zyskał też Most Uniwersytecki, a Przechodzący przez rzekę został ubrany w wielobarwną koszulkę.


  Nasze miasto i jego mieszkańcy są tolerancyjni i otwarci nie tylko od święta. Bydgoszczanie wielokrotnie dawali wyraz swojej otwartości dla różnorodności, w bydgoskich szkołach od kilku lat, z sukcesami, realizowany jest program „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”. Przy Prezydencie działa Bydgoska Rada ds. Równego Traktowania, która zajmuje się problemami dyskryminacji ze względu na wszystkie przesłanki (zob. - TUTAJ)
   
  Czym jest tolerancja? To szacunek dla odmienności - ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, wyznawane poglądy czy orientację seksualną. Tolerancja to poszanowanie wolności innych. Wszystkie te wartości nabierają szczególnego znaczenia dziś, kiedy widzimy radykalne przejawy dyskryminacji i braku szacunku dla odmiennych poglądów czy postaw.

  16 listopada, z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji odbyło się wiele działań - zarówno symbolicznych, jak i merytorycznych. Prezydent Rafał Bruski, wspólnie z prezydentami miast Unii Metropolii Polskich, podpisał apel w związku z Międzynarodowym Dniem Tolerancji. Apel znajduje się TUTAJ.

  W Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 także miały miejsce specjalne wydarzenia, których inicjatorem była miejska Rada ds. Równego Traktowania. Od godz. 10.00 na Facebooku transmitowano rozmowę z Piotrem Kiktą - księgarzem, animatorem i właścicielem bydgoskiej księgarni "Skrzynka na bajki" na temat książek dla dzieci o tolerancji. Rozmowę poprowadziła Anna Wróblewska-Zawadzka, Zastępczyni Przewodniczącej Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania.

   

  Z kolei o godz. 15.00, podczas kolejnej transmisji na żywo z BCOPW, dr Kosma Kołodziej opowiadał o wystawie dot. tolerancji własnego autorstwa pt. "Nie bój się mnie, nie bój się siebie". Wystawę można oglądać także na własne oczy w BCOPW do końca bieżącego tygodnia.

   

   Na oficjalnym koncie Miasta Bydgoszczy na portalu youtube ukazały się także specjalne filmy promujące tolerancję: