logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

  Święto Tolerancji w BCOPW!
  Bydgoszcz kolejny rok z rzędu świętuje Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

  16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym dniu mówimy o szacunku dla odmienności, akceptacji i uznaniu bogactwa różnorodności kultur na świecie. Tolerancja to poszanowanie wolności innych. Wszystkie te wartości nabierają szczególnego znaczenia dziś, kiedy widzimy radykalne przejawy dyskryminacji i braku szacunku dla odmiennych poglądów czy postaw.  Obchody rozpoczynamy 16 listopada od interaktywnego webinarium „Język równościowy (inkluzywny)”, podczas którego zastanowimy się jak konstruować wypowiedzi z uwzględnieniem języka równościowego, niekrzywdzącego i niestygmatyzującego różne grupy społeczne. Język urzędowy, codziennych wypowiedzi i mediów wraz z powszechnie używanymi zwrotami, sformułowaniami i określeniami zostanie poddany analizie w odniesieniu do ich wykluczającej lub włączającej funkcji. Spotkanie ma służyć refleksji i badaniu gotowości do wprowadzania możliwych zmian ku równościowym rozwiązaniom.

  Tego samego dnia w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu będzie można wziąć udział w projekcie Żywa Biblioteka. Już dziś serdecznie zapraszamy. Żywa Biblioteka jest po to, by dawać przestrzeń, by oswajać z innością. Do przeciwstawiania się uprzedzeniom i stereotypom wykorzystuje ona metodę spotkania i rozmowy. To już druga edycja „Żywej biblioteki” w BCOPW. I tym razem jako Żywe Książki zaprosiliśmy osoby, które ze względu na swoje osobiste doświadczenia zechcą opowiedzieć o różnych sytuacjach, w których spotykały się z marginalizacją ze względu na pochodzenie, przekonania, orientację seksualną, chorobę, czy niepełnosprawność. Żywa Biblioteka posługuje się językiem oraz mechanizmami tradycyjnej biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy.

  Dzień Tolerancji będziemy świętować w BCOPW do 18 listopada. W tym czasie odbędą się również m.in. warsztaty z wielokulturowości, spotkanie dla dzieci z książką z naszej Biblioteczki społecznika/społeczniczki. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

  Tradycyjnie już, 16 listopada w auli Copernicanum odbędzie się konferencja inaugurująca kolejny sezon programu „Szkoła otwarta i tolerancyjna”. Podczas wydarzenia nastąpi tak wyczekiwane oficjalne ogłoszenie wszystkich akcji zaplanowanych w ramach programu na nowy sezon 2022/2023. Zaprezentowane zostaną szczegóły dotyczące działalności, mieszczącego się przy Zespole Szkół nr 32, pierwszego w Polsce Parku Tolerancji. W programie wydarzenia nie zabraknie także rozstrzygnięcia konkursu Mapa Tolerancji. Jak co roku podczas konferencji inaugurującej nowy sezon programu „Szkoła otwarta i tolerancyjna” odbędzie się losowanie przydziału do Festiwalu Kultur-wydarzenia, podczas którego szkoły prezentują różnorodność kultur w różnych okresach dziejów świata. W 2023 r. festiwal planowany jest 5 czerwca.

  Program:

  16 listopada:

  9.00 -10.00 - Webinarium „Język równościowy (inkluzywny)” - Dołącz TUTAJ

  11.00 – Konferencja BOAT- więcej o tym wydarzeniu TUTAJ

  16.00 -19.00 - Żywa Biblioteka - szczegóły w wydarzeniu TUTAJ

  17 listopada:

  10.00-12.00 - „Poznajmy ukraińską cyrylicę” - warsztaty językowe dla dzieci i młodzieży Stowarzyszenie Slavos

  18 listopada:

  10.00-12.00 - „Poznajmy ukraińską cyrylicę” - warsztaty językowe dla dzieci i młodzieży Stowarzyszenie Slavos

  15.00-17.00 - "Empatia na styku kultur" - warsztat z zakresu wielokulturowości, którego celem jest uwrażliwienie osób uczestniczących na sytuację ludzi z doświadczeniem uchodźstwa lub migracji, usystematyzowanie wiedzy na ten temat oraz kształtowanie postawy otwartości na kontakt z przedstawicielkami i przedstawicielami innych kultur bez stereotypów i uprzedzeń. Prowadzenie Anna Wróblewska - Zawadzka. Zapisy agnieszka.cwiklinska@um.bydgoszcz.pl

  17.00-19.00 - Czytanie w Centrum, świętujemy Dzień tolerancji z książką. Warsztaty dla dzieci z Tu Czytam. - szczegóły w wydarzeniu TUTAJ

  Zapraszamy. Budujmy razem wrażliwość wokół idei praw człowieka !